Z żałobnej karty

Nieubłagana choroba zabrała z naszego grona człowieka, którego nie można przecenić.
Odszedł od nas Andrzej Stróżecki (1937-2016)
Był człowiekiem wielkiej aktywności. Angażował się w działalność Ligi Ochrony Przyrody i Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Propagował Jurę Krakowsko-Częstochowską. Przez jedną kadencję był miejskim radnym. Najwięcej serca włożył jednak w życie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wstąpił do niego już w 1957 r. Od 1996 r. był nieprzerwanie prezesem zarządu oddziału w Zawierciu. Organizował bardzo wiele imprez turystycznych, z których najważniejszymi były Ogólnopolskie Wysokokwalifikowane Rajdy Piesze w 2001 i 2009 r. Był autorem wielu map i przewodników, a także artykułów prasowych.
Jednym z jego kierunków zainteresowań były imprezy na orientację.
Sportowo był czynnym uczestnikiem zawodów w biegu na orientację. Pierwszy raz wystartował w 1969 lub w 1970 roku. Początkowo reprezentował Komendę Chorągwi ZHP w Katowicach, później Harcerski Klubu „Zamonit”. Kilkakrotnie wygrywał roczne rankingi w biegu na orientację, m.in. w 1980 r. w kategorii M43, w 1983 r. w kategorii M45 i w 1993 r. w kategorii M-55. W tej dyscyplinie był sędzią sportowym.
Turystycznie był przodownikiem imprez na orientację PTTK, którym został mianowany w 1978 r. w pierwszej grupie wyróżnionych. Otrzymał też tytuł honorowego przodownika imprez na orientację z legitymacją numer jeden.
Wśród imprez które organizował były zarówno sportowe zawody w biegu na orientację, jak i marsze na orientację z klasyfikacją turystyczną. Wielokrotnie sędziował zawierciańskie regionalne biegi na orientację dla szkół.
Był autorem ośmiu map sportowych, w tym jedną przygotowaną na Sztafetowe Mistrzostwa Polski w 1989 r.
Propagował udział w imprezach na orientację. Robił to służąc w wojsku w Zabrzu, uczestnicząc z żołnierzami w zawodach. Pracując jako nauczyciel w Zespole Szkół Budowlanych zarażał swoja pasją kolejne grupy młodzieży.

Posiadał wiele dyplomów i odznaczeń. Za najcenniejsze uważał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz tytuł Członka Honorowego PTTK. Pierwszego maja otrzymał Statuetkę „Zasłużony dla Miasta Zawiercie”.
Andrzeju!
Dziękujemy Ci za to co robiłeś w Swoim życiu, z czego i my korzystaliśmy.

Foto: 
andrzej stróżecki
Kategoria: